nawóz do podłoża

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w całkowitych kosztach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Jednak nieefektywne techniki stosowania nawozów zmniejszą efektywność ich wykorzystania przez drzewa. Stosowanie pokaźniejszych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, ponieważ nieefektywne stosowanie nawozów może także zakwaszać glebę, a w dłuższym czasie zatruwać wodę drenażową.

nawóz fosfi   

Nawozy w sadownictwie – skuteczność użycia

Długoterminową ripostą na odpowiednie wykorzystanie nawozów w sadach jest porządne przemyślenie strategii ich stosowania, żeby upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to wyłącznie dopuszczalne – oczywiście biorąc pod szczególną uwagę warunki i możliwości. W większości sadów nawóz przekazywany jest otwarcie do gleby, rozrzucony blisko linii drzew lub wprowadzany w ramach nawadniania.

Z reguły sadownicy selekcjonują nawóz na podstawie wyników uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się też pod uwagę sprawę kosztów i rozpuszczalności w wodzie, jeżeli wybrane nawozy w sadownictwie są przeznaczone do fertygacji. Jednak innym aspektem nieraz pomijanym jest zdolność różnych nawozów i czynników odżywczych do przemieszczania się w glebie. Ta ich charakterystyczna mobilność ma prawo mieć znaczny wpływ na straty w kontekście wymywania, które są w stanie wynikać z nieodpowiednich technik wykorzystywania nawozów oraz zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą wobec tego być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednakże, iż zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym porządnym wskaźnikiem możliwości przemieszczania się nawozu bądź jego składników w glebie.