nawóz foliaractiv

Nawóz jest umiarkowanym wydatkiem w ogólnych wydatkach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Mimo to nieefektywne techniki stosowania nawozów obniżą skuteczność ich wykorzystania przez drzewa. Stosowanie pokaźniejszych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bo nieefektywne stosowanie nawozów może też zakwaszać glebę, a w dłuższym okresie zatruwać wodę drenażową.

nawóz chelatowy    

Nawozy w sadownictwie – efektywność zastosowania

Długoterminową ripostą na właściwe użycie nawozów w sadach jest należyte przemyślenie strategii ich stosowania, by upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to wyłącznie możliwe – bezsprzecznie biorąc pod szczególną uwagę warunki oraz możliwości. W większości sadów nawóz przekazywany jest otwarcie do gleby, rozrzucony niedaleko linii drzew bądź wprowadzany w ramach nawadniania.

W większości wypadków sadownicy selekcjonują nawóz na bazie rozwiązań uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się także pod uwagę sprawę kosztów oraz rozpuszczalności w wodzie, jeżeli wybrane nawozy w sadownictwie są poświęcone do fertygacji. Jednakże innym aspektem wielokrotnie pomijanym jest zdolność rozmaitych nawozów i czynników odżywczych do przemieszczania się w glebie. Ta ich charakterystyczna mobilność ma prawo posiadać kolosalny wpływ na straty w kontekście wymywania, które mogą wynikać z nieodpowiednich technik stosowania nawozów i zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w takim razie być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednakże, iż zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym solidnym wskaźnikiem dyspozycji przemieszczania się nawozu lub jego składników w glebie.